Zdrowy styl życia – co to znaczy żyć zdrowo?
Zdrowy styl życia skupia się na wielu dziedzinach życia, lecz przede wszystkim na prawidłowej diecie i aktywności fizycznej. Połączenie tych dwóch elementów gwarantuje nam, że nasze ciało będzie w dobrej kondycji, podobnie jak stan zdrowia. Poza tym dostarczymy organizmowi energię oraz pozytywne endorfiny, które wytworzą się podczas treningu. Oczywiście dieta i sport korzystnie działają na sylwetkę, jak i na nasze narządy wewnętrzne.
Dlaczego warto prowadzić zdrowy styl życia?
- poprawa samopoczucia,
- lepsza kondycja włosów i skóry,
- poprawa wydolności i wytrzymałość,
- wydłużenie się naszego życia i lepsza sprawność w wieku starszym,
- zwiększenie atrakcyjności fizycznej,
- poprawa samooceny,
- zmniejszenie się ryzyka pojawienia się wielu chorób,
- poprawa budowy masy ciała i jego składu.
Jak prowadzić zdrowy styl życia?
- ODPOWIEDNIA DIETA
Odpowiednio zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności, tzn. dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych –białek, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych.
Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii. Stałym elementem codziennej diety powinno też być mleko i produkty mleczne. Nie może w niej zabraknąć też warzyw i owoców. Należy ograniczyć spożycie soli oraz tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, a także unikać cukru i słodyczy. Powinno się spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny).
2. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Powinno się ją uprawiać minimum przez 30 minut pięć razy w tygodniu lub przez co najmniej 20 minut trzy razy w tygodniu w przypadku dużej intensywności. Ćwiczenia fizyczne prowadzą do poprawy wydolności organizmu, dotleniają mózg i komórki ciała, ale również redukują stres. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma odpoczynku dla psychiki. Zaleca się co najmniej 30-45 minut zdrowego ruchu dziennie, chociażby w formie spontanicznej aktywności fizycznej, np. spaceru, wchodzenia po schodach czy rekreacyjnej jazdy rowerem. Warto wdrożyć w życie treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, aqua-aerobik, nordic walking, jogging. Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku i możliwości ćwiczącego.
Codzienny wysiłek pozwala nie tylko kontrolować wagę ciała, lecz także zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ryzyko rozwoju depresji, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy, a także zadbać o mocne kości.
3. SEN I ODPOCZYNEK
Prawidłowo doba powinna składać się z 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin na wypoczynek oraz pozostałe czynności. Zachwianie tej równowagi może być przyczyną ogromnego stresu, a w konsekwencji przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Sen pozwala na regenerację, poprawia koncentrację i nastrój.
Jak zdrowo spać? Należy dobrać odpowiedni materac, zadbać o otoczenie, ciszę, temperaturę w zakresie 18-21ºC i wilgotność na poziomie 50-60%. Ważna dla higienicznego trybu życia jest także pozycja jaką przyjmujemy podczas snu. Najlepiej spać na boku z lekko ugiętymi nogami, z poduszką między kolanami szczególnie w przypadku bólu pleców. Drugą pozycją jest spanie na plecach, (najbardziej polecane przez lekarzy), które odciąża kręgosłup, kark, rozluźnia mięśnie. Jednocześnie nie uciskamy narządów wewnętrznych i łatwo oddychamy.
4. OPANOWANIE STRESU
Długotrwały stres może być bardzo groźny dla zdrowia. Zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne. Ponadto, znacznie osłabia zdrowie psychiczne, może doprowadzić m.in. do zaburzeń pamięci i koncentracji, a nawet do rozwoju depresji.
W radzeniu sobie ze stresem pomocne są ćwiczenia relaksacyjne, medytacja i pozytywne myślenie. Poprawia to stabilność emocjonalna, zmniejsza poziom lęku i zmęczenia psychicznego.
5. BADANIA PROFILAKTYCZNE
Regularnie wykonywane badania profilaktyczne pozwolą zapobiec rozwojowi wielu chorób lub wykryć je we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest największa szansa na wyleczenie.
6. POZYTYWNE NASTAWIENIE
Zdrowy styl życia to także dbałość o sferę psychiczną, dla której zdrowe jest dostrzeganie pozytywnych aspektów w każdej sytuacji, dbałość o odpowiednie nastawienie, a także wyznaczanie sobie celów rozwojowych.
Właściwe podejście do życia polega na stawianiu sobie realnych do osiągnięcia celów, cieszenia się z tego co osiągnęliśmy, dostrzegania pozytywnych stron w każdej sytuacji i radzenia sobie z porażkami.
Wcielanie w życie wszystkich opisanych wyżej filarów jest procesem długotrwałym i niełatwym, ale jeśli nam się uda, to nasze życie zmieni się na lepsze.